- založen r. 1921 v Přerově → vydávání přeneseno do Phy
- redaktory a přispěvateli byly nejvýznamnější osobnosti meziválečného kulturního života: Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Jiří Wolker, František Halas, ...
- jeden z nejvýraznějších kulturních časopisů období první republiky
- spojen např. s literárním expresionismem nebo skupinou Devětsil
- vydávání bylo ukončeno v roce 1929
- Host do domu - navázání na tradici v 60. letech (brněnský časopis)
- na přípravě se podíleli především básníci Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, literární kritik Oleg Sus, Pavel Švanda, Milan Uhde ; dále zde publikovala celá lit. elita tehdejší doby
- obohacení vydavatelské praxe řadou novátorských rubrik
- s nástupem normalizace bylo vydávání časopisu zastaveno
- 1985 - založen samizdatový sborník HOST - i přes rizika spojená s jeho vydáváním představoval HOST svobodné šíření L a myšlení /dalěí samizdat. sborníky - Vokno, Revolver Revue)
- 1990 - Host oficiálně zaregistrován jako časopis s dvouměsíční periodicitou + uznání ve spektru literárních časopisů
- velký vliv na jeho podobu - šéfredaktor Igor Fic (do roku 1995)
- 1999 - změna formátu (obrazně i doslova → A4) - literární časopis - pravidelně publikují nejvýznamnější osobnosti české literatury a kultury jako např. Karel Šiktanc, Josef Škvorecký, Michal Viewegh, Jiří Žáček, Krchovský
Revolver Revue
- Revolver Revue je český čtvrtletně vydávaný kulturní časopis založený v roce 1985 pod názvem Jednou nohou. Od roku 1986 vychází pod svým současným jménem.
- Pod značkou časopisu jako Edice Revolver Revue vycházejí od roku 1988 také knihy.
- Časopis založili příslušníci mladé generace undergroundu Viktor Karlík, Jáchym Topol a Ivan Lamper
- Do časopisu přispívali také Václav Havel, Josef Hiršal, J. H. Krchovský, Ladislav Klíma
- V 80. letech byl časopis distribuován ilegálně.
- Od roku 1995 vycházela po deset let v časopise Kritická příloha.
- Pro časopis je typická velmi kvalitní grafická úprava (i v jeho počátcích, zvláště v porovnání se samizdatem) a tvrdá a nesmířlivá kritika uměleckých děl, včetně děl autorů z kruhů blízkých redakci.
Svět literatury
Vydavatel: | Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta |
Periodicita: | 2x ročně |
Vychází od: | 1991 |
Jazyky: | Převažuje český jazyk, některé studie vycházejí v cizích jazycích; stati mají cizojazyčná, především anglická résumé. |
- Časopis je věnován novověkým evropským a americkým literaturám, s výhledy do jiných kulturních oblastí
- Členy redakčního kruhu spojuje přesvědčení, že literatura se vyvíjí v prostoru daleko širších regionů a ne pouze jediného národa: není spisovatele, který by nevnímal podněty ze slovesnosti „zahraniční", a stejně tak neexistují čtenáři, kteří by se nevyrovnávali s díly „cizích" literatur, ať již v originále nebo v překladu
- studium zahraničních literatur ve světle moderní literární kritiky
Tvar
- Tvar je časopis novinového formátu zaměřený především na současnou českou literaturu a literární kritiku.
- Publikuje původní poezii a prózu, rozhovory, kulturní publicistiku, literárněvědné a literárněhistorické studie, ročně přibližně 270 recenzí knih vydaných v češtině.
- Časopis Tvar byl založen v roce 1990. V letech 1990 – 1993 vycházel každý týden (52 čísel ročně), od roku 1994 každých 14 dní s výjimkou července a srpna (21 čísel ročně).
- Za účelem vydávání Tvaru vznikl Klub přátel Tvaru. V první polovině 90. let 20. století se ukázalo, že z hlediska ekonomického i právního nejvýhodnějším vydavatelem nekomerčních časopisů jsou právě občanská sdružení. Tak kromě Klubu přátel Tvaru vznikla i Společnost pro Literární noviny, Spolek přátel vydávání časopisu Host a další.
- Členy Klubu přátel Tvaru jsou básníci, spisovatelé, literární kritici, literární vědci a redaktoři, kteří se podílejí na tvorbě časopisu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za komentář, no bohužel se stránkám aktivně nevěnuji, takže nevím s jakou rychlostí si komentáře všimnu. Snad brzy :)